Kolekcjonerstwo monet i banknotów – lokata w kapitał

[REKLAMA]

Kolekcjonowanie od lat stanowi jedną z najciekawszych i najczęściej wybieranych form hobby. Zbieramy coś, praktycznie od najmłodszych lat. Początkowo, mogą to być plakaty, kapsle, etykiety od piwa, popularnie określane „historyjki” z gum do żucia, czy podstawki pod piwo. Z czasem, obiektem naszych zainteresowań mogą stawać się przedmioty bardziej cenne, znaczące i poważne. Mogą nimi być pieniądze.

Kolekcjonowanie pieniędzy, zaraz obok popularnych znaczków pocztowych, stanowi bardzo poważne hobby, które znajduje swoich amatorów na całym świecie. Numizmatyka, bo tak nazywa się dziedzina zajmująca się zbieraniem monet i banknotów, jest coraz bardziej popularną formą rozrywki polegającej na tworzeniu własnej kolekcji.

Numizmatyka to jednak nie tylko zabawa. Jest to również dziedzina nauki, a dokładniej rzecz ujmując, numizmatyka traktowana jest jako dziedzina historii, stanowiąca jej naukę pomocniczą i uzupełniającą. Nie polega ona bowiem tylko na zbieraniu, lecz również na prowadzeniu badań nad monetami i banknotami oraz dokonywaniu ich technicznej, wizualnej i historycznej analizy. Studiowanie monet i banknotów może nam wiele powiedzieć o danej społeczności. Kolekcjonowanie środków pieniężnych, pomaga odkrywać losy i dzieje narodów. Na banknotach i monetach umieszczane są znaki istotne i ważne dla danej społeczności. Mogą być to zarówno ważne i cenione przedmioty, jak i dostojne osoby cieszące się dużą popularnością lub szacunkiem, które dokonały dla społeczeństwa czegoś ważnego. Często są to także ważne wydarzenia o charakterze religijnym, politycznym, historycznym, a czasami także zwykłym, świeckim. Na podstawie tych znaków możemy odczytać jak kierunkowała się hierarchia ważności, system moralny, codzienne życie, zainteresowania, obyczaje itp.

Numizmatyka to zatem zabawa i nauka w jednym. Obydwa te aspekty są równorzędne i w podobnym stopniu wpływają na charakter tej aktywności determinując jej kształt. Jednak, na tym nie kończą się możliwości, jakie stwarza kolekcjonowanie środków pieniężnych. Coraz bardziej popularne aukcje monet, pokazują, że dziedzina ta, może być również źródłem dochodu i stanowi formę lokaty kapitału.

Mennice wypuszczają limitowane edycje monet, które bardzo często upamiętniają ważne wydarzenia, zarówno te dostojne, związane z religią czy polityką, jak: wizyta Papieża lub jego śmierć, zmiana ustrojowa, wejście Polski do Unii Europejskiej, jak i te bardziej rozrywkowe, np. dobry wynik drużyny na mistrzostwach / igrzyskach olimpijskich, zwycięstwo Adama Małysza w Pucharze świata, itp. Monety tego typu, łączą się w całą serię, która po latach, stając się celem kolekcjonerów, nabiera o wiele większej wartości. Należy również pamiętać, że moneta to przede wszystkim kruszec. Kupując monety z czystego srebra lub złota, zyskujemy pewność, że ich wartość nie spadnie poniżej wartości, jaką na rynku posiada kruszec, a jego wartość może przecież pójść w górę. Dodatkowo, moneta taka może również zwiększyć swoją wartość, właśnie ze względu na walory kolekcjonerskie.

Numizmatyka pozwala zatem poznawać nam historię, śledzić dzieje losów kraju, dostarczać rozrywki i zabawy, która pomaga zrelaksować się po trudach dnia codziennego, ale także stanowi źródło inwestycji i możliwość lokowania kapitału.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *