Czy żucie gumy do żucia pomaga w odchudzaniu?

[REKLAMA]

Gumy do żucia najczęściej służą odświeżeniu oddechu oraz oczyszczeniu zębów po posiłku. Tę funkcję spełniają bardzo dobrze, a czy żucie gumy do żucia może pomóc w odchudzaniu? Okazuje się, że udowodniono, że żucie gumy ma wpływ na zrzucenie masy ciała. Jak to się dzieje?

Żucie gumy do żucia „oszukuje” organizm?

Uznaje się, że żucie gumy hamuje apetyt, ponieważ mózg dostaje sygnał, że do organizmu wprowadzany jest pokarm. Wtedy uczucie głodu jest mniejsze lub nie ma go wcale. Używanie gumy do żucia pomaga również w powstrzymaniu się od sięgania po różnego rodzaju przekąski, a jak wiadomo podjadanie to jeden z problemów osób, chcących zrzucić zbędne kilogramy. Nasuwa się jednak pytanie: czy gumy do żucia zawierają dużo cukru i kalorii? Otóż nie. Gumy mają mało kalorii, a cukier często jest zastępowany sztucznymi słodzikami.

Jak żucie gumy wpływa na odchudzanie?

Badania wykazały, że u osób, które żuły gumę po posiłku zaobserwowano spalanie tkanki tłuszczowej. Jest to zasługa przyspieszenia procesu termogenezy poposiłkowej, którą wywołuje żucie gumy, właśnie po zjedzeniu posiłku. Nie są to spektakularne liczby spalanych kalorii, lecz można mówić o pozytywnym wpływie żucia gumy na proces odchudzania.

Aby zintensyfikować proces spalania tkanki tłuszczowe, należy posiłki przeżuwać wolno i dokładnie. Spożywanie pokarmów w zbyt szybkim tempie, powoduje, że nie dostajemy odpowiedzi od mózgu, że organizm jest już nasycony. W takich przypadkach najczęściej zjadamy więcej, niż potrzebujemy. Poza tym dłuższe przeżuwanie pozwala uwolnić enzymy, znajdujące się w ślinie, które wspomagają trawienie pokarmu. Już samo przeżuwanie pozwala na szybsze spalanie kalorii, ponieważ używane są do tej czynności mięśnie żuchwy.

Jak wykorzystać w praktyce gumy do żucia, aby wspomóc odchudzanie?

Przede wszystkim nie należy przejść na dietę „gumową”. Odchudzanie w dalszym ciągu powinno opierać się na zdrowej diecie i aktywności fizycznej. Żucie gumy do żucia powinno być jedynie wspomagaczem spalania kalorii. Zatem owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze, produkty bogate w błonnik powinny być zawarte w diecie osoby chcącej zrzucić zbędne kilogramy. Nie wolno zapomnieć o piciu wody oraz herbatek ziołowych. Ci, którzy trzymają się zasad zdrowego odchudzania, z pewnością zauważą efekty kilku sztuczek wspomagających odchudzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *